Feb
2012

Pure Jatomi Fitness: İstanbul içindeki Marka Spor Merkezlerine Yeni Bir Soluk mu? Essporto ile Karşılaştırma…

Daha önce Essporto ile devam eden spor maceram geçen sene 2011 Aralık’da Marmara Forum’da açılacak olan Pure Jatomi Fitness center ile devam etmekte. Ben üye olduğum sıralarda henüz spor merkezinin yeri dışında hiçbir bilgi olmaıdğından Polonya kökenli bu firmanın dünya çapındkai yerleşkelerinden video gösterileri ile tanıtım yapmakta idiler. Tanıtımda buluna gençler Essporto’dan transfer gençler olunca da, en azından mukayese anlamında soracaklarımı daha rahat sordum ama cevapların hiçbirisi tatminkar değildi çünkü gençler de “essporto’dan çok daha iyi orda ne varsa havuz hariç herşey burda daha fazlası ile olacak” repliğinin ötesinde birşeyler bilmiyorlardı desem yalan olmaz. Fiyat olarak gerek MAC gerek Essporto’dan daha uygun gelmesi ve evime 3 dakka mesafede olması nedeni ile üye oldum.

Şubat 2012’de merkez açıldı ve spora başladım. Ben kıyaslamayı Essporto MetroCity üstünden yapacağım ki burayı bilenler karar vermede daha rahat hareket edebilsin.

1) Fiyat: Essporto üyeliği şirket grup üyeliği şeklinde değilse oldukça pahalı kalacaktır Pure Jatominin kuruluş fiyalarına göre ama içeriğine bakınca sanırım fikriniz değişebilir. Essporto’da fiyata spor programınız dahil, dolayısı eğitmenler; yapınız ve beklentilerinize uygun programı sizinle de görüşerek oluşturup elinize tutuşturuyorlar. Pure Jatomi Fitness ise bu uygulamanın verimsiz sonuçlandığını düşünerek her üyeye özel bir eğitmen getirtmiş durumda. Dolayısı ile tüm çalışmalarınızı bir eğitmen kontrolünde gerçekleştiriyorsunuz. Ama bunun için saat ücreti alınmakta. Bu hali ile, iyi bir fitness programına ezelden hakim değilseniz, totalde Pure Jatomi Fitness üyeliğiniz eğitmen maliyeti ile birlikte Essporto kayıt maliyetnizin en az 2 katı bir seviyeye çıkablir ama fitness eğiliminiz ve eğitiminiz yeterli ise Pure Jatomi makine parkuru ile ihtiyaçlarınıza cevap verecek ve extra ücret vermek zorunda da kalmayacaksınız.

2) Makine parkuru: Essporto ile makine parkurları paralellik göstermekte ama Essportodaki yüzme havuzu keyfi ve açık alan koşu veya buz pateni alternatfileriniz burada ne yazıkki yok. Açık alandaki basketbol sahaları, güzel havalarda kapalı ortamda spor yerine dışarıda açık havada koşma alternatifleri Pure Jatomi fitness’da mevcut değil.

3) Sauna, Buhar Banyosu, Soyunma Odaları: Kuruluş aşaması eksikliğidir sanırım ama Pure Jatomi Fitness, buhar banyosu ve Saunada elbiselerinizi koyacak dış alanlar oluşturmamız. Havlu ve peştemallarınız veya varsa elinizde başka şeyler, yanınızda taşımalı veya dolabınıza uğradıktan sonra Sauna veya buhar banyosuna gitmelisiniz. Buhar banyosunda ne kadar kaldığınızı öğrnmek için ise münecim olmanız lazım çünkü hiçbir zaman göstergesi yok dışarıda! Sauna da ise sadece bir kum saati ile tüm herkese hizmet etmeyi planlamışlar! Ve buhar banyosu veya saunadan sonra dinlenme odası da mevcut değil henüz. Bu alanda essporto kıyaslanmaz ölçüde başarılı. Ayrıca sağlık açısından riskli buldukları için Pure Jatomi Fitness içind ekendi havlu ve peştemallarınızı getirmek zorundasınız. Essporto da bu firma tarafından temin edilmekteydi.

4) Hizmet ücretleri: Essporto da bir ödeme ile herşeye kavuşuyorsunuz. Pure Jatomi Fitness kayıt ücreti ise sadece fitness aletlerini, hiçbir eğitmene danışmadan kendi başınıza kullanma imkanı bahşediyor. Eğitim için saat başı ödeme, havlu ve peştemel için ise kendiniz getirmedi iseniz günlük kiralama ücreti ödüyorsunuz. Her sporcunun olmazsa olmazı olan su tüketimini essporto da piyasa ile aynı fiyata karşılarken Pure Jatomi Fitness bünyesinde 2 katı veya daha fazla para ödüyorsunuz.

5) Grup Eğitim ve Grup Programları: Essporto’da sabah ve akşam hatta zaman zaman öğlende bile olan eğitim programları ile kıyaslandığında Pure Jatomi Fitness eğitimleri görece yetersiz denebilir. Grup eğitimleri ve grup programları için her iki firmada da ekstra bir ücret alınmıyor.

Özetlemek gerekirse, kendi kendine planlayabildiğiniz bir spro yaşantınız varsa Pure Jatomi Fitness size uygun gelecektir. Mahalle spor salonu gibi spor ekipmanları dışında hiçbir servis sunmaması, yarışmayı planladığı Marka Spor Merkezleri karşısında ne derece aşarılı olabileceğini henüz kestiremediğim bir firma Pure Jatomi Fitness ama varlığı piyasada genel fiyatları aşağıya doğru çekti diyebilirim. Ki bu başlı başına iyi bir gelişme 😉

3 yorum: “Pure Jatomi Fitness: İstanbul içindeki Marka Spor Merkezlerine Yeni Bir Soluk mu? Essporto ile Karşılaştırma…

  1. 1 fiyat karşılaştırması için essportonun fiyatları nedir 2 ben mail order ile aylık 70 tl veriyorum ve türkiyede fitness gym fiyatları çok fazla au da 40 dolar 24 saat açık jetts 80 dolar fitnessfirst australianın heryerinde yararlana bilirsin jatomi ile ucuz spor yapma ve aynı zamanda hijiyenik bir ortam var ben 2005den beri yurtiçi ve yurdışında çeşitli spor salanlarına gidiyorum özellikle fiyatı yüksek mekanlar ticaret hane mantığıyla yürütülüyor ,ben fındıkzadede kendi halinde aylık 90 tl verdiğim spor salonu: sauna, yanlız salı perşembe cumartesi açık buhar yok hijyen 0 hoca sana program yazıyor ama vucuduna bakmıyor hareketleri göstermiyor gelen kitle genelde eğitimsiz ve kaba (bunu küçümsemek için söylemiyorum) gelen bayanlar iki gün sonra gelmiyor çünkü rahatsız oluyorlar ,hafta sonu cunmartesi sabah 10- akşam 9 da pazar 1-5 arası bayram da kapalı aletler eski çalıştığını hissetmiyorsun hoca tek güleryüzlü değil rüzgar nerden eserse sana öyle davranıyor ,sorun gym e ne için gittiğin spor yapmak sağlıklı kalmak için mi yoksa çevre edinmek ,prestijli mekana gidip statü sembolü olarak mekanı kullanmak mı jatomı mükemmel değil aylık 140 lira versenizde değer çünkü önemli olan hedefinizi yakalamak ki spor yapmış bir insanın her ay bu hizmeti almasına gerekyok 2 ayda bir programda alabilirsiniz ben hillside essporto mac ı karşılastıramam oraya gitmiş seniz burası sizi kesmez ama iyi aletlerle çalışmak hijyenik ortam ve ucuz spor yapmak istiyorsanız ideal ki bildiğim türkiyenin birçok yerine açılacak böylece forum avm olduğu tüm illerde sporda yapabileceksiniz

  2. jotami pure trump towersa üye olduğumda hayatımın hatasını yaptım diyordum.Havlu para, su 1,5tl hocaya ayrı para saatlik 70 tl bi de yetmiyor aylık 110 tl ödeyeceğimi görünce sinirden ağlamak üzereydim.Salonda çok fazla eğitmen var özel ders almazzsan ilgilenmem diyenler çok fazla ve sizi spora küstürüyorlar.Ancak hasan ve bekir hocalar beni üyelik iptalinden döndüren eğitmenler oldu. Şimdi özel dersin önemini anladım 2. ayımda 9 kg verdim.Değişik bir sistem ama benim gibi spor bilginiz yoksa ve hedefinize ulaşmak istiyorsanız biraz paraya kıyacaksınız sonuçta şu anda çok mutlutuyum ve artık özel derse ihtiyacım kalmadı.Akıllıca plan yapmama yardımcı olan eğitmenlerime teşekkür ediyorum.

  3. Essportayla hic bir ri karsilastiramam Istanbuldaki en guzel konuma vede bahceye sahip olmasina ragmen en kotu spor salonu inanilmaz pis havlular kokuyor tuvaletler soyunma odalari vs aletlerin cogu dogru durust calismiyor. Ucuz eleman ve haca calistirdiklari icin hepsi cok bilgisiz sakatlanabilirsiniz o kalibredeki hocalarin verdikleri derslerde dogal olarak cok zayif mac veya hilsidle mukayese dahi edilmez onlar spor salonu essporto ise sporla alakasi olmayan birinin ticarethanesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>